Değişiyoruz ve gelişiyoruz. Küçükken hayalim “Bir hayvan ambulansı olsun, yaralananları tedavi etsin.” idi.

Küçük ama başka canlıların acılarını dindirebilecek bir hayal! Sonra bundan 5-6 yıl önce Animal Planet kanalında, Hayvan Kurtarma Timi’nin çalışmalarını fark ettim.

İlk sorduğum soru “Neden bizde yok?” oldu. Zor durumda olan hayvanları tedavi ediyorlar ve acılarını dindiriyorlardı. Köpekler, kediler,atlar, koyunlar, kuşlar ve daha nicesini…

Ne kutsal bir iş değil mi?

Uzun süre bunu nasıl yapabileceğimi düşündüm.

Tüm bunların finansmanı nasıl sağlanırdı?

Sponsorluk finansmanı ya da bağışlar istikrarlı değildi. Para ödemeniz gereken insanları, yapıları, cihazları sürdürülebilir kılmak pek de mümkün değildi. Yıllar sonra kurumların sosyal sorumluluk yaptığı bir modelde değişim gerekiyordu. Yani kapitalizm evrilmeliydi. Bunu düşünerek yaklaşık 20 arkadaşımla beraber bu girişimin altına girmeye karar verdik.

Finanse etmek için de bir model bulduk.

Hem finansmanı hem de yaptıkları fayda yaratmalıydı.

İşte bu yüzden insanların okumasını sağlayacak; Hayvan Ambulansı ve Tedavisi sistemini finanse edebilecek bir fikir bulduk.

Bunun üzerine isimlendirmenin nasıl olacağını düşündük.

Dünyada adaptasyonu en düşük olan hayvan “Koala”dır. Üstelik çok şirin ve sarılan bir hayvandır. Okaliptus ağacı olmayan hiçbir yerde yaşayamaz ve sadece okaliptüs ile beslenir. O yüzdende okaliptusa sıkı sıkıya sarılır.

Sarılmak ne de büyük ihtiyaç değil mi?

Bizim koalamız kitap kovalasın istedik, o yüzden de Kitap ve Koala sözcüklerini birleştiren, insanların okumasını sağlayan ve de Hayvan Ambulansı ve Tedavisi sistemini finanse edebilecek bir site kurmaya karar verdik. www.kitapkoala.com adındaki sitemizde her türden kitap satılacak.

Sizden bağış istemiyoruz çünkü bağış istikrarlı ve sürdürülebilen bir model değil!

Eğer sokakta acı çeken hayvanların acılarını dindirmek ve tedavilerine destek olmak istiyorsanız zaten normalde satın almak istediğiniz kitapları www.kitapkoala.com’dan alın. Bu sayede hem kitap okumuş hem de planladığımız sistemi kurmaya yardımcı olmuş olursunuz.

Belki, yüzyıllarca devam edecek bir sistemin de mimarları arasında yer alabilirsiniz.

Şimdi kitap almanız gerekmiyor sadece paylaşarak da destek olabilirsiniz. Unutmayın kötü olan ticaret değil, kötü olan ticaretin kimin çıkarlarına hizmet ettiğidir. Kısacası aynı ‘ticaret’ birçok hayvanın acısının dinmesini de sağlayabilir. Aşağıda sistem hakkında daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Hepinizi kitap okumaya davet ediyoruz.

 

Umut Kısa

 www.kitapkoala.com


Sistem Nasıl Başlayacak?

KitapKoala bir ticari şirket gibiçalışacaktır. İlk 1 yıl zarar etmesini öngörüyoruz. İlk yatırım maliyetleri,görünürlük reklam maliyetleri, işletim maliyetleri oldukça yüksek olan busistemin geçici finansmanı Sola Unitas Academy tarafından üstlenilmiştir.Planlamada yaklaşık olarak bir yıl için 200.000 TL bütçe ayrılmıştır. Ancak ilkyılın sonunda kâra geçmeye başlayacağımıza inanıyoruz. Bugün itibariylesizin  %30 indirimle 14 ,00TL'lik bir kitap aldığınızda kitapları %35 yada %40 gibi maliyetlerle temin ediyoruz. Uyguladığımız rekabetçi indirimoranları rakiplerinden genellikle daha yüksek. Yayınevine bağlıolarak diğer birçok internet sitesine göre daha yüksek indirimlerle ürün alabilirsiniz. Herhangi bir bağış yapmayacaksınız. Sadece isterseniz kitap satın alabilirsiniz. 

Sokak hayvanları için kurulacak sisteme aitmaliyet kitaplara ödediğiniz tutardan değil, karlılıktan aktarılacaktır. İşlemhacmimiz yükseldiğinde alış maliyetleri ve kargo maliyetleri %10 -15 dahaavantajlı hâle gelecektir. Ancak bir ticari şirket gibi hem sistemin büyümesinehem de işletim giderlerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu bizim bir gün tümTürkiye’ye erişmemizi sağlayacak. Büyüme için %50, sokak hayvanları için %50'likkâr  aktarımı planlamaktadır. Sistem bu iki amaç dışında hiçbir zamankimseye kâr dağıtımı yapmayacaktır. Sistemin ana amaçlarından bir diğeri başkafirmaları da benzeri iş modeli kurmaya özendirmektir.

 2) Neden Bağış ya da Sponsorluk KabulEtmiyorsunuz?

Bağış ya da sponsorluklar şirketlerinticari kâr elde etmelerine ilişkin reflekslerini ve kaslarını zayıflatır Ayrıcaatalete neden olur. Bu sistemdeki fikrin amacı ticari olarak var olabilmek vekapitalizmin iyilik hareketine dönüşebileceğini göstermektir. Üstelik bununiçin kimsenin de bağış yapmasına gerek yok. 

 3) Amacınız Ne?

Kapitalizmi kullanarak kapitalizmi tersineçevirmeye çalışıyoruz. Bir gün idealimizde dünyadaki tüm sorunların bir sürüşirketin elde ettiği kârlarla giderilebileceğine ve dünyanın daha iyi bir yer hâlinegelebileceğine inanıyoruz. 

 4) Başaramazsanız Ne Olacak?

Başarısızlıktan korkmuyoruz. Tüm büyükhedefler başarısızlıklarla gerçekleştirilir. Kabaca planlamamız da aylık 30-40bin TL'lik bir bütçenin bir ambulans ve ekibini finanse edebileceğineinanıyoruz. 1 yıl içinde ilk ambulansı alacağımızı tahmin ediyoruz. Ancak eğerbu rakamlara ulaşamazsak ve öngörülerimiz gerçekleşmezse sisteme yatırılacakolan tutarı kolaylıkla HAYTAP gibi hayvanları gerçekten önemseyen derneklerebağışlayabiliriz. Başarısız olmanın mümkün olduğunu bilmekle birlikte başarısızolacağımızı düşüneceğimiz bir yolda da değiliz. 

5) Çalışanlarınız Kimler?

Şu anda çalışanlarımızın tamamı Sola UnitasAcademy çalışanlarıdır. Hep beraber tüm kargoları paketliyor ve ürünlerinizisize sevk ediyoruz. Yaptıkları bu iş nedeniyle ekstra bir ödeme almıyorlar.Yakında sistemin kendi çalışanları olmasını planlıyoruz. Sistem kendi başınaayakta durmaya başladığında gönüllü çalışan olmayacaktır.

6) Nasıl Destek Olabilirsiniz?

Sizden bağış istemiyoruz, hayatınızdaönemli bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Eğer kitap okuyan biriyseniz vearadığınız ürün bizde daha uygun koşullardaysa ve hizmetlerimizden memnunsanız bizdennormal bir ticari şirket gibi alışveriş yapabilirsiniz. Sitemizi paylaşmanız vekitap sepetlerinizi sitemizde oluşturmanız yapmak istediğimize hızla ulaşmamızısağlayacaktır. 


7) Kitap Koala'daki gelişmeler hakkında nasıl bilgi alabiliriz?

Kitap Koala olarak her ay gelişmelerden bahsederek bir seyir defteri hazırlayacağız. Bu bölümde tarihsel olarak gelişimimizi takip edebilir ve bu evrimsel süreci şeffaf bir şekilde takip edebilirsiniz. 

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri (Mayıs 2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 3 (Nisan 2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 2 (Mart 2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 1 (Şubat 2018)