Sepetim (0) Toplam: 0,00

Hakkımızda

Değişiyoruz ve gelişiyoruz. Küçükken hayalim "Bir hayvan ambulansı olsun ve yaralananları tedavi etsin." idi. Küçük ama başka canlıların acılarını dindirebilecek bir hayal! Sonra bundan 5-6 yıl önce Animal Planet kanalında, Hayvan Kurtarma Timi’nin çalışmalarını fark ettim.

İlk sorduğum soru “Neden bizde yok?” oldu. Zor durumda olan hayvanları tedavi edip acılarını dindiriyorlardı. Köpekler, kediler,atlar, koyunlar, kuşlar ve daha nicesini…

Ne kadar kutsal bir iş değil mi?

Uzun süre bunu nasıl yapabileceğimi düşündüm.

Tüm bunların finansmanı nasıl sağlanırdı?

Sponsorluk finansmanı ya da bağışlar istikrarlı değildi. Para ödemeniz gereken insanları, yapıları, cihazları sürdürülebilir kılmak pek de mümkün değildi. Yıllar sonra, kurumların sosyal sorumluluk yaptığı bir modelde de değişim gerekiyordu. Yani kapitalizm evrilmeliydi. Bunu düşünerek yaklaşık 20 arkadaşımla beraber bu girişimin altına girmeye karar verdik.

Finanse etmek için de bir model bulduk.

Hem finansmanı hem de yaptıkları fayda yaratmalıydı.

İşte bu yüzden insanların okumasını sağlayacak; ve aynı zamanda da Hayvan Tedavisi sistemini finanse edebilecek bir fikir bulduk.

Bunun üzerine isimlendirmenin nasıl olacağını düşündük.

Dünyada adaptasyonu en düşük olan hayvan 'Koala'dır. Üstelik çok şirin ve sarılan bir hayvandır. Okaliptus ağacı olmayan hiçbir yerde yaşayamaz ve sadece okaliptüs ile beslenir. O yüzdende okaliptusa da sıkı sıkıya sarılır.

Sarılmak ne de büyük ihtiyaç değil mi?

Bizim koalamız kitap kovalasın istedik, o yüzden de Kitap ve Koala sözcüklerini birleştiren, insanların okumasını sağlayan ve de Hayvan Tedavilerini finanse edebilecek bir e-ticaret sitesi kurmaya karar verdik. www.kitapkoala.com adındaki sitemizde her türden kitap satılıyor.

Sizden bağış istemiyoruz çünkü bağış istikrarlı ve sürdürülebilen bir model değil!

Eğer sokakta acı çeken hayvanların acılarını dindirmek ve tedavilerine destek olmak istiyorsanız zaten normalde satın almak istediğiniz kitapları kitapkoala.com'dan alın. Bu sayede hem kitap okumuş hem de planladığımız sistemi kurmamıza yardımcı olmuş olursunuz.

Belki, yüzyıllarca devam edecek bir sistemin de mimarları arasında yer alabilirsiniz.

Şimdi kitap almanız gerekmiyor sadece paylaşarak da destek olabilirsiniz. Unutmayın kötü olan ticaret değil, kötü olan ticaretin kimin çıkarlarına hizmet ettiğidir. Kısacası aynı ‘ticaret’ birçok hayvanın acısının dinmesini de sağlayabilir. Aşağıda sistem hakkında daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Hepinizi kitap okumaya ve doğanın bizim kadar şanslı olmayan varlıklarını kalpten sevmeye davet ediyoruz.

 

Umut Kısa, Kurucu

 

 

Sistem Nasıl İşliyor?

Kitap Koala bir ticari şirket gibi çalışacaktır. İlk 1 yıl zarar etmesini öngörüyoruz. İlk yatırım maliyetleri,görünürlük reklam maliyetleri, işletim maliyetleri oldukça yüksek olan bu sistemin geçici finansmanı Sola Unitas Academy tarafından üstlenilmiştir. Planlamada yaklaşık olarak bir yıl için 200.000.00 TL bütçe ayrılmıştır. Ancak ilk yılın sonunda kâra geçmeye başlayacağımıza inanıyoruz. Bugün itibariyle sizin  %30 indirimle 14 ,00 TL'lik bir kitap aldığınızda kitapları %35 yada %40 gibi iskonto ile temin ediyoruz. Uyguladığımız rekabetçi indirim oranları rakiplerinden genellikle daha yüksek. Yayınevine bağlı olarak diğer birçok internet sitesine göre daha yüksek indirimlerle ürün alabilirsiniz. Herhangi bir bağış yapmayacaksınız. Sadece isterseniz kitap satın alabilirsiniz. 

Sokak hayvanları için kurulacak sisteme ait maliyet kitaplara ödediğiniz tutardan değil, kârlılıktan aktarılacaktır.  Amacımız tüm karımızı sokak hayvanlarının tedavisine aktarmaktır. İşlem hacmimiz yükseldiğinde alış maliyetleri ve kargo maliyetleri %10 -15 daha avantajlı hâle gelecektir. Ancak bir ticari şirket gibi hem sistemin büyümesine hem de işletim giderlerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu bizim bir gün tüm Türkiye’ye erişmemizi sağlayacak. . Sistemin ana amaçlarından bir diğeri başka firmaları da benzeri iş modeli kurmaya özendirmektir.

 Neden Bağış ya da Sponsorluk Kabul Etmiyorsunuz?

Bağış ya da sponsorluklar şirketlerin ticari kâr elde etmelerine ilişkin reflekslerini ve kaslarını zayıflatır Ayrıca atalete neden olur. Bu sistemdeki fikrin amacı ticari olarak var olabilmek ve kapitalizmin iyilik hareketine dönüşebileceğini göstermektir. Üstelik bunun için kimsenin de bağış yapmasına gerek yok. Sadece zaman zaman bize başvuran ve kütüphanesine kitap almak isteyen okullar var ve isterseniz onlar için sitemizde bulunan ASKIDA KİTAP 'ları satın alabilirsiniz. 

 Amacınız Ne?

Kapitalizmi kullanarak kapitalizmi tersine çevirmeye çalışıyoruz. Bir gün dünyadaki tüm sorunların bir sürü şirketin elde ettiği kârlarla giderilebileceğine ve dünyanın daha iyi bir yer hâline gelebileceğine inanıyoruz. 

Çalışanlarınız Kimler?

Şu anda çalışanlarımızın tamamı Sola Unitas Academy çalışanlarıdır. Hep beraber tüm kargoları paketliyor ve ürünlerinizi size sevk ediyoruz. Yaptıkları bu iş nedeniyle ekstra bir ödeme almıyorlar.Yakında sistemin kendi çalışanları olmasını planlıyoruz.  (Nisan 2018 itibariyle iki kişi bordrolu olarak çalışmaya başlamış olup Eylül 2018'de bu sayı 4'e çıkmıştır.) Sistem kendi başına ayakta durmaya başladığında gönüllü çalışan olmayacaktır.

Nasıl Destek Olabiliriz?

Sizden bağış istemiyoruz, hayatınızda önemli bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Eğer kitap okuyan biriyseniz ve aradığınız ürün bizde daha uygun koşullardaysa ve hizmetlerimizden memnunsanız bizden normal bir ticari şirket gibi alışveriş yapabilirsiniz. Sitemizi paylaşmanız ve kitap sepetlerinizi sitemizde oluşturmanız yapmak istediğimize hızla ulaşmamızı sağlayacaktır. 


Kitap Koala'daki gelişmeler hakkında nasıl bilgi alabiliriz?

Kitap Koala olarak her ay gelişmelerden bahsederek bir seyir defteri hazırlayacağız. Bu bölümde tarihsel olarak gelişimimizi takip edebilir ve bu evrimsel süreci şeffaf bir şekilde takip edebilirsiniz. 

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 17 (Haziran 2019)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 16 (Mayıs 2019)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 15 (Nisan 2019)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 14 (Mart 2019)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 13 (Şubat 2019)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 12 (Ocak 2019)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 11 (Aralık 2018)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 10 (Kasım 2018)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 9 (Ekim 2018)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 8 (Eylül 2018)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 7 (Ağustos 2018)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 6 (Temmuz 2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 5 (Haziran2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 4 (Mayıs 2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 3 (Nisan 2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 2 (Mart 2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyif Defteri 1 (Şubat 2018)

Kapat