Değişiyoruz ve gelişiyoruz. Küçükken hayalim “Bir hayvan ambulansı olsun, yaralananları tedavi etsin.” idi.

Küçük ama başka canlıların acılarını dindirebilecek bir hayal! Sonra bundan 5-6 yıl önce Animal Planet kanalında, Hayvan Kurtarma Timi’nin çalışmalarını fark ettim.

İlk sorduğum soru “Neden bizde yok?” oldu. Zor durumda olan hayvanları tedavi edip acılarını dindiriyorlardı. Köpekler, kediler,atlar, koyunlar, kuşlar ve daha nicesini…

Ne kadar kutsal bir iş değil mi?

Uzun süre bunu nasıl yapabileceğimi düşündüm.

Tüm bunların finansmanı nasıl sağlanırdı?

Sponsorluk finansmanı ya da bağışlar istikrarlı değildi. Para ödemeniz gereken insanları, yapıları, cihazları sürdürülebilir kılmak pek de mümkün değildi. Yıllar sonra kurumların sosyal sorumluluk yaptığı bir modelde değişim gerekiyordu. Yani kapitalizm evrilmeliydi. Bunu düşünerek yaklaşık 20 arkadaşımla beraber bu girişimin altına girmeye karar verdik.

Finanse etmek için de bir model bulduk.

Hem finansmanı hem de yaptıkları fayda yaratmalıydı.

İşte bu yüzden insanların okumasını sağlayacak; ve aynı zamanda da Hayvan Ambulansı ve Tedavisi sistemini finanse edebilecek bir fikir bulduk.

Bunun üzerine isimlendirmenin nasıl olacağını düşündük.

Dünyada adaptasyonu en düşük olan hayvan 'Koala'dır. Üstelik çok şirin ve sarılan bir hayvandır. Okaliptus ağacı olmayan hiçbir yerde yaşayamaz ve sadece okaliptüs ile beslenir. O yüzdende okaliptusa sıkı sıkıya sarılır.

Sarılmak ne de büyük ihtiyaç değil mi?

Bizim koalamız kitap kovalasın istedik, o yüzden de Kitap ve Koala sözcüklerini birleştiren, insanların okumasını sağlayan ve de Hayvan Ambulansı ve Tedavisi sistemini finanse edebilecek bir site kurmaya karar verdik. www.kitapkoala.com adındaki sitemizde her türden kitap satılacak.

Sizden bağış istemiyoruz çünkü bağış istikrarlı ve sürdürülebilen bir model değil!

Eğer sokakta acı çeken hayvanların acılarını dindirmek ve tedavilerine destek olmak istiyorsanız zaten normalde satın almak istediğiniz kitapları www.kitapkoala.com’dan alın. Bu sayede hem kitap okumuş hem de planladığımız sistemi kurmamıza yardımcı olmuş olursunuz.

Belki, yüzyıllarca devam edecek bir sistemin de mimarları arasında yer alabilirsiniz.

Şimdi kitap almanız gerekmiyor sadece paylaşarak da destek olabilirsiniz. Unutmayın kötü olan ticaret değil, kötü olan ticaretin kimin çıkarlarına hizmet ettiğidir. Kısacası aynı ‘ticaret’ birçok hayvanın acısının dinmesini de sağlayabilir. Aşağıda sistem hakkında daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Hepinizi kitap okumaya davet ediyoruz.

 

Umut Kısa

 www.kitapkoala.com


Sistem Nasıl Başlayacak?

Kitap Koala bir ticari şirket gibi çalışacaktır. İlk 1 yıl zarar etmesini öngörüyoruz. İlk yatırım maliyetleri,görünürlük reklam maliyetleri, işletim maliyetleri oldukça yüksek olan bu sistemin geçici finansmanı Sola Unitas Academy tarafından üstlenilmiştir. Planlamada yaklaşık olarak bir yıl için 200.000.00 TL bütçe ayrılmıştır. Ancak ilk yılın sonunda kâra geçmeye başlayacağımıza inanıyoruz. Bugün itibariyle sizin  %30 indirimle 14 ,00 TL'lik bir kitap aldığınızda kitapları %35 yada %40 gibi maliyetlerle temin ediyoruz. Uyguladığımız rekabetçi indirim oranları rakiplerinden genellikle daha yüksek. Yayınevine bağlı olarak diğer birçok internet sitesine göre daha yüksek indirimlerle ürün alabilirsiniz. Herhangi bir bağış yapmayacaksınız. Sadece isterseniz kitap satın alabilirsiniz. 

Sokak hayvanları için kurulacak sisteme ait maliyet kitaplara ödediğiniz tutardan değil, kârlılıktan aktarılacaktır. İşlem hacmimiz yükseldiğinde alış maliyetleri ve kargo maliyetleri %10 -15 daha avantajlı hâle gelecektir. Ancak bir ticari şirket gibi hem sistemin büyümesine hem de işletim giderlerine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu bizim bir gün tüm Türkiye’ye erişmemizi sağlayacak. Büyüme için %50, sokak hayvanları için %50'lik kâr  aktarımı planlamaktadır. Sistem bu iki amaç dışında hiçbir zaman kimseye kâr dağıtımı yapmayacaktır. Sistemin ana amaçlarından bir diğeri başka firmaları da benzeri iş modeli kurmaya özendirmektir.

 2) Neden Bağış ya da Sponsorluk Kabul Etmiyorsunuz?

Bağış ya da sponsorluklar şirketlerin ticari kâr elde etmelerine ilişkin reflekslerini ve kaslarını zayıflatır Ayrıca atalete neden olur. Bu sistemdeki fikrin amacı ticari olarak var olabilmek ve kapitalizmin iyilik hareketine dönüşebileceğini göstermektir. Üstelik bunun için kimsenin de bağış yapmasına gerek yok. 

 3) Amacınız Ne?

Kapitalizmi kullanarak kapitalizmi tersine çevirmeye çalışıyoruz. Bir gün dünyadaki tüm sorunların bir sürü şirketin elde ettiği kârlarla giderilebileceğine ve dünyanın daha iyi bir yer hâline gelebileceğine inanıyoruz. 

 4) Başaramazsanız Ne Olacak?

Başarısızlıktan korkmuyoruz. Tüm büyük hedefler başarısızlıklarla gerçekleştirilir. Kabaca planlamamız da aylık 30-40 bin TL'lik bir bütçenin bir ambulans ve ekibini finanse edebileceğine inanıyoruz. 1 yıl içinde ilk ambulansı alacağımızı tahmin ediyoruz. Ancak eğer bu rakamlara ulaşamazsak ve öngörülerimiz gerçekleşmezse sisteme yatırılacak olan tutarı kolaylıkla HAYTAP gibi hayvanları gerçekten önemseyen derneklere bağışlayabiliriz. Başarısız olmanın mümkün olduğunu bilmekle birlikte başarısız olacağımızı düşüneceğimiz bir yolda da değiliz. 

5) Çalışanlarınız Kimler?

Şu anda çalışanlarımızın tamamı Sola Unitas Academy çalışanlarıdır. Hep beraber tüm kargoları paketliyor ve ürünlerinizi size sevk ediyoruz. Yaptıkları bu iş nedeniyle ekstra bir ödeme almıyorlar.Yakında sistemin kendi çalışanları olmasını planlıyoruz.  (Nisan 2018 itibariyle iki kişi bordrolu olarak çalışmaya başlamış olup Eylül 2018'de bu sayı 4'e çıkmıştır.) Sistem kendi başına ayakta durmaya başladığında gönüllü çalışan olmayacaktır.

6) Nasıl Destek Olabilirsiniz?

Sizden bağış istemiyoruz, hayatınızda önemli bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Eğer kitap okuyan biriyseniz ve aradığınız ürün bizde daha uygun koşullardaysa ve hizmetlerimizden memnunsanız bizden normal bir ticari şirket gibi alışveriş yapabilirsiniz. Sitemizi paylaşmanız ve kitap sepetlerinizi sitemizde oluşturmanız yapmak istediğimize hızla ulaşmamızı sağlayacaktır. 


7) Kitap Koala'daki gelişmeler hakkında nasıl bilgi alabiliriz?

Kitap Koala olarak her ay gelişmelerden bahsederek bir seyir defteri hazırlayacağız. Bu bölümde tarihsel olarak gelişimimizi takip edebilir ve bu evrimsel süreci şeffaf bir şekilde takip edebilirsiniz. 

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 9 (Ekim 2018)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 8 (Eylül 2018)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 7 (Ağustos 2018)

Bu Ay Neler Oldu Seyir Defteri 6 (Temmuz 2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 5 (Haziran2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 4 (Mayıs 2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 3 (Nisan 2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 2 (Mart 2018)

Bu Ay Neler Oldu? Seyif Defteri 1 (Şubat 2018)