Pek de hevesli olmayan bir okuyucu ve tatlı mı tatlı bir evcil hayvan, alın size müthiş bir kombinasyon.

Kedisine ya da köpeğine bir kitap okumak çocuklar için okuma pratiği yapacakları ve kendilerini geliştirebilecekleri harika bir ortam sunar. Üstelik de anne ya da babaya kitap okumaktan daha havalı, öyle değil mi?

7 yaşındaki, Darcy’nin disleksisi var ve okumada güçlük çekiyor. Elinde resimli bir hikaye kitabı var. Yavaş yavaş okuyor, arada duruyor, tekliyor ama minik köpekçik umursamıyor, dikkatle Darcy’yi dinlemeye devam ediyor. Yanlışını düzeltmeye çalışmıyor, kalkıp gitmiyor, sıcacık yastıkların arasında birlikte oturuyorlar ve Darcy okuyor da okuyor.

Darcy gibi okuma güçlüğü çeken çocuklar için kendilerine güven ve akıcılık  kazanma anlamında hayvanlar çok güvenli bir ortam sunuyor. Çocukları düşük benlik algısı ve kaygı durumlarında öğrenmeyi zorlaştıran zihinsel bir engelle karşılaşıyorlar.

Evcil hayvanlara kitap okumak bir zihinsel engeli ortadan kaldırıyor ve öğrenmenin gerçekleşme şansını arttırıyor.

Evde evcil hayvan besleyemeyen ailelerin çocukları okullarda, hastanelerde ya da kütüphanelerde yürütülen programlarda bu şansı yakalıyor. Yurt dışında örnekleri görülen bu uygulamaları kendi ülkemizde de başlatabiliriz. Neden olmasın? Hatta hayvan barınaklarında da böyle etkinlikler planlanabilir. Ne dersiniz?

Kitap Koala Sokak Hayvanlarına Destek Olmak İçin Kurulmuştur. Lütfen Ziyaret Ediniz!
Kitap Koala Neler Yapıyor?

Alışverişleriniz sayesinde tam 31 canın tedavisini üstlendiğimizi 50’nin üzerinde okula 50.000 TL’nin üzerinde kitap gönderdiğimizi biliyor musunuz?