Haziran ayının sıcaklığının insana umut vermemesi imkânsız diye düşünüyoruz. Hepimiz yazın sıcaklığını iliklerimize kadar hissediyoruz. Bildiğiniz gibi bir önceki ay biraz umutsuz görünen bir seyir defteri paylaşmıştık. İyi bir şey mi yaptık bilmiyoruz ama dünyanın en tatlı insanları bize “Arkanızdayız!” mesajları gönderdi ki ayaklarımız ileriye doğru hızlanmaya başladı. Üye sayısında da 4900’e ulaştık. Harika insanların sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Aslında sipariş sayılarımızda ve cirolarda ileriye doğru bir gidiş yok ama artış için bazı hazırlıklarımız var. Mesela Türkiye’nin en büyük yayınevlerinin dağıtımcısı olan Punto Dağıtım ile çalışmaya başladık. Bu bazı yayınevlerinde ekstra indirimler sağlamamızı kolaylaştıracak. Yani zararlarımızı kısmen de olsa azaltabileceğiz. Bu yayınevleri içerisinde İletişim, Metis ve İthaki var. Sevdiğiniz yayınevleri olduğunu düşünüyoruz. Hatta bu yayınevleri için kampanyalar yapmak bize daha fazla okurun gelmesini sağlayabilir. Fiyat konusunda hâlâ en makul ve ekonomik kanallardan biri olduğumuzu hatırlatmak isteriz. Yani bizden kitap almak aslında sizin için de avantajlı olmaya devam ediyor.

Bir diğer gelişme ise kargodaki değişim oldu. Her ne kadar maliyet artışı olsa da Aras Kargo ile çalışmaya başladık ve görünen o ki şikâyetler tamamen yok olmasa da bir hayli azaldı.

Biliyorsunuz kendimize en başından beri 2019’a kadar sürdürülebilir bir sistem kurmak için söz vermiştik, bu hedefimiz devam ediyor ama kendi kendimize şöyle bir taahhüt altına girdik: Her ne kadar zarar etmeye devam etsek de biraz daha zarar etmeyi göze alıp, acil sağlık giderleri için bu aydan itibaren, aylık 5.000 TL kaynak ayırmaya karar verdik. Reklam bütçelerini biraz aşağıya indirip gerçek vizyonumuz için ilk adımlarımızı atmak istedik. Kurtaracağımız hayvanların gözlerindeki sevinci görmek için sabırsızlanıyoruz. Daha fazla dayanamadık ve harekete geçtik. Kitap Koala sokak hayvanlarına yardıma resmen başlıyor değerli izleyenler; kedi, köpek, kuş ve tüm hayvanlarımıza hayırlı uğurlu olsun!!!!

Biz finansman için uğraşırken bu bütçeyi kullanması için de bir grup belirledik. Interrail Turkiye’nin alt kanadı olan Patirail grubuyla iletişim kurarak onların bu bütçe içerisinde kendilerine gelen istekleri karşılamalarını istedik. Keyifle kabul ettiler. Aslında grubun yöneticilerinden biri olan Neslihan Çolak bu işin yönetimini devraldı ve kendi ekibiyle beraber bir jüri oluşturup kaynakların sorumluluğunu yürütecek. Neden Patirail ve Neslihan Çolak’ı seçtiğimizi sorarsanız cevabımızı şöyle olacaktır.

Şu ana kadar girişimimize çok büyük hayvan dernekleri dahi pek destek vermedi, sanıyoruz oralarda büyük egolar önemli roldeler. Halbuki Patirail gibi amatör gruplar karınca kararınca basit kermesler ve öğrenciliklerine rağmen ceplerindeki küçük miktarlarla faydalı olmaya çalışıyorlar. Bize de o kadar gönülden destek verdiler ki onların bu işi yapabileceğine gönülden inandık. Hatta Neslihan Çolak’ın genç yaşıyla bizim ‘Frodo’muz olduğuna inanıyoruz. (Yüzüklerin Efendisi) Biz para kazanmaya çalışırken gelecekte kendisinin yüzüğü Mordor Dağı’na götüreceğine inanıyoruz. Yanındayız Frodo!

Harcanan bütçelere ilişkin kurtarılan ve/veya tedavi edilen hayvanlar için de yakında fotoğraflar paylaşacağız. Umarız yüzünüzü güldüren ve bize güveninizi boşa çıkarmayan gelişmeler olur. Belki bir yıl sonra ayda 5.000 değil, 50.000 hatta 500.000 TL’lik bütçeler ayırabiliriz.

Bu ay sizden bir isteğimiz var. Eğer mümkünse kendi çalıştığınız şirkette ya da okulunuzda bizi, hikâyemizi ve amacımızı paylaşmak için tüm tanıdıklarınıza e-posta ve/veya whatsapp mesajı göndermeniz. Sizi nasılsa seviyorlar, takip de edeceklerdir. Hem bu mesajı 7 kişiye göndermezseniz başınıza uğursuzluk gelir demiyoruz. Paylaşsanız da paylaşmasanız da haziran ayı hayatınızdaki en muhteşem ay olsun. Başınıza lanet gelmeyecek ama bir mesajla tüm şirketinize paylaşırsanız gülen ya da acısı azalan hayvanların içsel huzurunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Kurtaracağımız can sayısını sizin desteğiniz ve bizi duyurmanız oranında artırabiliriz. Haydi, bugüne dek başını okşayıp geride bırakmak zorunda kaldığınız köpek için, kışın kaputa sıkışan kedi için, kanadı kırılan kuşlar için; hepsi için hep beraber harekete geçelim. Biz ilk adımı atıyoruz, haydi el verin yardımlarına koşalım. Koşalım ki HİÇBİR CANLI ACIMASIN.

Kitap Koala Ekibi

Not: Hazır yazışmışken size bayılacağınız bir kitap önerisi de yapalım. Ramazan için süper bir hikaye: Karagöz ile Hacivat